از 92

قطعات و لوازم یدکی افترمارکت چه هستند ؟

افترمارکت به چه معناست ؟ قطعات افترمارکت چه هستند ؟

اولین سوال و مهمترین سوال . آیا قطعات افترمارکت همان قطعات غیر اصلی و تقلبی هستند ؟

وقتی در این مقاله در مورد قطعات افترمارکت صبحت میکنیم ، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر قطعه افترمارکت اصطلاحا اصلی یا جنیون نیستند ، این بدین معناست که ما در این مقاله در مورد قطعات تقلبی صحبت میکنیم ؟

پاسخ این سوال خیر است . در یک توضیح ساده و کوتاه این موضوع را برایتان شرح میدهیم .

ممکن است در بازار قطعات لوازم یدکی اصطلاحات زیر به گوشتان رسیده باشد :

 • اصلی
 • غیر اصلی

در این مقاله توضیح خواهیم داد که منظور از قطعات اصلی قطعات OEM هستند که کارخانه تولید کننده خودرو در زمان ساخت خودرو ، تولید کرده و روی خودروهای خود گذاشته .
بعضی از شرکت های خودروسازی با برخی شرکت های قطعه سازی قراردادهایی دارند تا برایشان قطعات مورد نیازشان رو تولید کنند .

به هر حال قطعه ای که به سفارش خود خودروساز ساخته شده و روی خودروی صفر گذاشته میشود و همچنین در نمایندگی های مجاز همان خودروساز به فروش میرسند اصطلاحا اصلی یا OEM نامیده میشوند .

اما به هر حال خودروساز ها همیشه نمیتوانند تمام نیاز بازار را خودشان تامین کنند و همینطور شرکت های دیگری هستند که در ساخت قطعات دارای تکنولوژی ها و مهارت های بیشتری هستند .

لذا در این میان شرکت های قطعه ساز با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید قطعات خودروهای پر مصرف میکنند و این قطعات را با برند خودشان به بازار عرضه میکنند .

در این مقاله قطعات تولید شده توسط این شرکت های ثانویه را افترمارکت مینامیم .

در این مقاله در خودروسافت همچنین متوجه خواهیم شد که این شرکت ها در برخی از موارد قطعات خودروها را با کیفیت و شرایط بهتری نسبت به خود خودروساز تولید میکنند .

در این مقاله با ذکر توضیحاتی برایتان توضیح خواهیم داد که چرا قطعات اصطلاحا اصلی همیشه بهترین گزینه برای خودروی شما نیستند .

نتیجه گیری اولیه

پس میتوان اینگونه نتیجه گیری کرد که :

 • قطعات اصلی یعنی قطعاتی که کمپانی سازنده خودرو ساخته یا سفارش داده
 • قطعات افترمارکت یعنی قطعاتی که شرکت های دیگر که فعالیت تخصصیشان ساخت قطعات خودرو است تولید کرده اند .
 • قطعات افترمارکت در برخی شرایط با توجه به کیفیت محصول قطعه ساز میتوانند از قطعه اصلی یا OEM با کیفیت تر و با شرایط فروش بهتری باشند .
 • قطعات افترمارکت قطعات تقلبی نیستند و هم میتوانند خیلی با کیفیت باشند و هم میتوانند بی کیفیت باشند . این مسئله به شناخت شما از برند محصول افترمارکت و همچین میزان اطمینان شما به قطعه فروش بستگی دارد .

 افترمارکت –  AfterMarket چیست ؟ به چه قطعاتی افتر مارکت گفته میشود ؟

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که چرا قطعات خودرو در نمایندگی ها نسبت به نمونه های مشابه آن در بازار متفاوت است ؟

آیا شده که شما هم به فکر پیدا کردن قطعات ارزانتر باشید تا بتوانید هزینه نگهداری و تعمیرات خودروی خود را کاهش بدهید ؟

و آیا شده در بازار دو مدل متفاوت از یک قطعه را ببینید که توسط دو تولید کننده متفاوت تولید شده و برایتان این سوال پیش بیاید که واقعا تفاوت این دو قطعه در چیست ؟

افترمارکت به کلیه قطعاتی که OEM نباشند اشاره میکند ، یعنی توسط تولید کننده ی خودرو تولید نشده باشند .
در صورتی که قطعاتی که توسط تولید کننده خودرو ساخته شده باشند به عنوان  قطعات OEM در دنیای خودرو شناخته میشوند .

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد قطعات OEM به مقاله OEM و ODM چیست مراجعه کنید .

چرا از قطعات افترمارکت استفاده میشود ؟

تولید کنندگان قطعات افترمارکت به دلیل تقاضای زیاد برخی از قطعات یدکی با به عرصه تولید گذاشتند . به عنوان مثال فیلتر سوخت یا فیلتر بنزین جزو قطعات پر مصرفیست که تمام خودروهایی که از سوخت های نفتی و بنزینی استفاده میکنند مدام به آن نیاز دارند .

هرچه تقاضای بالاتری برای یک قطعه وجود داشته باشد تعداد تولید کنندگان افترمارکت به عنوان جایگزینی برای تهیه قطعات ارجینال یا جنیون مورد نیاز بازار افزایش میابد.

تفاوت قطعات افترمارکت با قطعات اصلی یا جنیون ( OEM ) در چیست ؟

نظرهای متفاوتی در مورد کیفیت قطعات افترمارکت وجود دارد . قطعات افترمارکت به عنوان یک انتخاب جایگزین برای تعمیرکاران خودرو تولید میشود .

دلیل انتخاب قطعات افترمارکت میتواند گارانتی بهتر ، کیفیت بیشتر و قیمت پایینتر باشد . در برخی موارد هم قطعات افترمارکت را استفاده میکنیم چون انبار تولید کننده اصلی قطعات خالی شده و قطعه اصلی در بازار نیست .

در کل مقایسه قطعات افترمارکت با قطعات اصلی کار سختیست برای اینکه فاکتورهای بسیاری در این مقایسه دخیل هستند .

مزایای استفاده از قطعات افترمارکت چیست ؟

 • گارانتی : تولید کنندگان افترمارکت معمولا گارانتی بهتری نسبت به تولید کننده اصلی ارائه میدهند . تولید کنندگان OEM معمولا قطعه تولیدی خود را به مدت یک سال و به همراه محدودیت کیلومتری ارائه میکنند . در صورتی که تولیدکنندگان افترمارکت گزینه های مختلفی را برای گارانتی پیش روی خریدار قرار میدهند . مثلا گارانتی لایف تایمLifetime Warranty ) یا گارانتی مادام العمر و موارد مشابه دیگر . اگر به طول عمر قطعات و هزینه های آینده خود فکر میکنید ، احتمالا انتخاب شما قطعه ای با گارانتی بیشتر است .
 • کیفیت : تولیدکنندگان قطعات افترمارکت گزینه های کیفیتی مختلفی را ارائه میکنند . به عنوان مثال قطعه لنت ترمز را میتوان نام برد . در مورد خرید لنت ترمز سه گزینه خوب ، عالی و بهترین در مقابل شماست و قیمت همراه با کیفیت افزایش مییابد . در قطعه با کیفیت انتظار گارانتی بهتری نیز داریم .
 • در دسترس بودن : بدون شک تعداد تولیدکنندگان و فروشندگان قطعات افترمارکت از تعداد نمایندگی ها بیشتر است . شما حتما قطعه مورد نظر خود را از یکی از فروشگاه های قطعات افترمارکت پیدا خواهید کرد.  در صورتی که نمایندگی ها محدود به حجم انبار خود هستند . در صورتی که تولیدکنندگان افترمارکت این محدودیت ها را نداشته و معمولا وقتی قطعات پر مصرف و پر تقاضا در نمایندگی ها موجود نباشد میتوان آن قطعه را در بازار افترمارکت پیدا کرد .
 • حق انتخاب : در بعضی قسمت های خودرو مانند قطعات فنربندی و تعلیق ، تولید کنندگان قطعات افتر مارکت امکاناتی را ارائه میدهند که قطعات اصلی ، جنیون یا OEM آنها را ندارند . بسیارى از قطعات OEM مربوط به قسمت هاى جلویی خودرو مانند سیبک فرمان ( Ball Joints )  مجهز به مخزن تغذیه روغن نمى باشند در حالیکه قطعات افترمارکت در بازار لوازم یدکى از این امکان برخوردار هستند. قطعات موجود در نمایندگى هاى یدکى اغلب بست و فنر براى مونتاژ ندارند و این قطعات باید جداگانه خریدارى شود که منجر به هزینه هاى بیشتر قطعات و خدمات میشود . قطعات قطعات افترمارکت شامل بست و فنر و سکوى کامل است به همراه نصب و مونتاژ روی خودرو که به طور کلی هزینه هاى خرید قطعه و تعویض را کاهش میدهد.
 • قیمت : قطعا قیمت لوازم مصرفی خودرو میتواند نقش مهمی در مخارج شما داشته باشد . قطعات افترمارکت در مقابل کیفیت مشابه به قطعات اصلی قیمت مناسب تری دارند . البته این موضوع همیشه صادق نیست و بهتر است که شما قیمت قطعه مورد نظر خود را از منابع مختلف استعلام بگیرید . ممکن است در بعضی موارد تولید کننده قطعه اصلی قیمت پایینتری نسبت به قطعات افترمارکت داشته باشد. البته باز هم با توجه به بحث گارانتی که در قطعات افترمارکت معمولا بیشتر از قطعات اصلی است در برخی موارد خرید قطعات افترمارکت با قیمت بالاتر میتواند به صرفه باشد .

مشکلات خرید قطعات افترمارکت چه هستند ؟

البته با وجود اینکه خرید قطعات افترمارکت میتواند انتخاب خوب یا برتری مخصوصا برای تعمیرکاران باشد ، باید به یک سری نکات هم توجه داشت .

مشکل به هم خوردن گارانتی خودرو

اگر شما مالک یک خودروی جدید هستید و خودروی شما همچنان تحت پوشش گارانتی شرکت خودروسازی است ، نصب لوازم یدکی یا لوازم جانبی افترمارکت میتواند گارانتی خودروی شما را باطل کند . دلیل بر هم خوردن گارانتی خودرو نیز این است که شرکت سازنده خودرو در مدت زمان گارانتی موظف به پوشش قطعات خودروست و نصب قطعات افترمارکت روی خودرو را جزو قوانین نقض قرارداد گارانتی میداند .

کیفیت پایین برخی قطعات افترمارکت

برخی قطعات افترمارکت قیمت پایینی دارند زیرا که آنها با کیفیت و استاندارد پایینتری نسبت به قطعه اصلی یا جنیون ساخته شده اند .
به عنوان مثال قطعاتی که در آنها فلز به کار رفته ممکن است با مواد بازیافتی ساخته شده باشند و در برابر حرارت بالا مقاومت کمتری داشته باشند .

برخی قطعات افترمارکت برای شرایط محیطی خاص و برای بازار کشور خاصی تولید شده اند که استفاده از آنها در شرایط متفاوت میتواند مشکلاتی را ایجاد کند . بعضی قطعات افترمارکت عمر مفید کمتری دارند به دلیل کیفیت پایین مواد به رفته در آنها توسط تولید کننده .

در کل هنگام استفاده از قطعات افتر مارکت تمام گزینه ها را در نظر گرفته و انتخاب خود را انجام دهید. قطعات افترمارکت در بحث قیمت ، کیفیت و گارانتی رقابتی هستند و میتواند بسته به نیاز شخصی خود آنها را برای استفاده انتخاب کنید  .

یک مثال برای فهم بهتر واژه افترمارکت

به عنوان مثال در زیر تصویر یک پولی هرز گرد تسمه تایم را مشاهده میکنید که یک قطعه OEM یا اصلی ( جنیون ) است .

قطعات اصلی یا OEM

حالا در تصویر دیگر نمونه مشابه این قطعه را داریم که توسط یک شرکت افترمارکت با برندی متفاوت ( GMB ) ساخته شده :

قطعات افترمارکت Aftermarket

هر دوی این قطعات کُره ای بوده و یکی هستند و ساخته شده برای خودرویی خاص ، اما تفاوت در کیفیت و قیمت این دو قطعه است که به احتمال زیاد کیفیت بیشتر را در قطعه OEM داریم . اما در عوض قطعه افترمارکت قیمت پایین تری دارد و در برخی موارد هم از نظر کیفیت با قطعه اصلی یا جنیون برابری میکند .

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که این دو قطعه ممکن است شماره فنی یا پارت نامبر متفاوتی داشته باشند . مثلا در تصاویر فوق نمونه OEM قطعه دارای شماره فنی 37120-24810 است و نمونه افترمارکت آن دارای شماره فنی GT10111 .

اما نکته اینجاست که شماره فنی افترمارکت آن قابل تبدیل به شماره فنی OEM است . به این معنی که با استفاده از نرم افزارهایی مانند نرم افزار تک داک ( TecDoc ) شما میتوانید معادل شماره فنی OEM قطعات افترمارکت را به دست آورید و از روی شماره فنی OEM بفهمید که این قطعه برای چه خودرویی است و در سفارش دادن قطعه نیز از شماره فنی OEM استفاده کنید .

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه از روی شماره فنی OEM بفهمیم قطعه مورد نظر برای چه خودرو یا خودروهایی است .

پاسخ این است که این کار را نرم افزارهای سیستم فروش قطعات یدکی یا نرم افزارهای کاتالوگ شماره فنی قطعات مانند نرم افزار مایکروکت یا نرم افزار تک داک ( TecDoc ) برای شما انجام میدهند .

شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید 

معرفی برترین برندهای افترمارکت داخلی و خارجی

افترمارکت - Aftermarket

 

Share:

پست های بیشتر ...

معرفی برترین تامین کنندگان لوازم یدکی و قطعات خودرو

معرفی برترین تامین کنندگان و فروشگاه های لوازم یدکی و قطعات خودرو بر اساس شهر و منطقه هشتگ ها #فروش_لوازم_یدکی_خودرو #فروش_لوازم یدکی_خودرو_عمده #فروش_لوازم_یدکی_خودروهای_چینی #فروش_لوازم_یدکی_خودروهای_خارجی #فروش_لوازم

Send Us A Message