Posted on

VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟

VIN یا شماره شناسایی خودرو (vehicle identification Number )

VIN  یا کد شناسایی خودرو یا اصطلاحا شماره شاسی خودرو چیست و چگونه آنرا بدست بیاوریم ؟

 

VIN (vehicle identification Number ) یا شماره شناسایی خودرو که اصطلاحا به آن شماره شاسی هم گفته میشود ، کدی ۱۷ رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی خودرو ها استفاده میشود .

شماره شناسایی خودرو یا همان وی آی ان در حقیقت مانند شماره شناسنامه ، اثر انگشت یا کد ملی برای افراد است و با استفاده از این کد که ترکیبی از کدهای مختلف است میتوان اطلاعاتی زیادی در مورد خودروی مورد نظر به دست آورد .

این کد برای هر خودرو منحصر به فرد بوده و امکان اینکه دو خودرو کد شناسایی یا VIN یکسان داشته باشند وجود ندارد .

اطلاعاتی نظیر امکانات خودرو ، مشخصات خودرو ، مشخصات کمپانی سازنده ، کشور سازنده خودرو ، محل تولید خودرو ، سال ساخت ، مدل ماشین ، مشخصات موتور و غیره از این دست اطلاعات هستند .

 

تصویر روبرو کد شناسایی یا VIN را تفکیک کرده  و به ما نشان میدهد که هر قسمت از این کد گویای چه چیزیست .

شماره شناسایی خودرو یا وین نامبر -VIN شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ VIN num

شماره شناسایی خودرو یا وین نامبر -VIN شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ VIN Code

 

نمونه شماره شاسی خودروی کره ای ( کیا ) ( وین نامبر ( VIN ) یا شماره شناسایی )  بر روی کارت خودروی داخل کشور ایران :

 

 

 

در تصویر نمونه یک کارت خودروی صادر شده در ایران  متعلق به یک خودروی خارجی ( کیا ) را مشاهده میکنید . در قسمت پایین گزینه شماره شاسی عدد زیر نوشته شده :

KNALW4127D6008136

شماره شاسی خودرو شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ vin kia iran

جالب است بدانید

جالب است بدانید که این امکان وجود دارد که شماره شاسی که روی کارت خودروی شما نوشته شده دارای اشتباه تایپی باشد و با شماره شاسی یا وین نامبر اصلی خودروی شما تفاوت داشته باشد !

اگر به عکس بالا توجه کنید این کارت نمونه ی کارتیست که شماره شاسی در آن اشتباه وارد شده . این اشتباه از طرف مراکز صدور کارت داخل ایران بوده و میتوانید نمونه صحیح شماره شاسی و بخشی که در کارت خودرو اشتباه وارد شده را در تصویر زیر مشاهده کنید :

KIA VIN شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ Vin kia org

 

 

همانطور که مشاهده میکنید دور رقم آخر که با خط قرمز مشخص شده در کارت شناسایی خودرو جابه جا تایپ شده .

 

توجه کنید

پس اگر هنگامی که برای تهیه لوازم خودروی خود شماره شاسی را به فروشنده لوازم یدکی میدهید و وی به شما میگوید این شماره شاسی شناسایی نمیشود این احتمال را در نظر بگیرید که شماره شاسی روی کارت شناسایی خودروی شما اشتباه نوشته شده باشد و حتما شماره شاسی را از روی کتابچه مشخصات خودرو یا روی پشت شیشه ، داخل درب موتور ، کنار در و .. مشاهده کرده و با شماره شاسی نوشته شده روی کارت شناسایی خودروی خود مقایسه کنید و در صورت مغایرت آنرا اصلاح کنید .

کاربرد شماره شناسایی خودرو یا VIN چیست ؟

شماره شناسایی یا VIN کاربرد های بسیاری دارد . گرفتن قبض جریمه خودرو یا خلافی

، ردیابی خودرو ، پیگیری گارانتی خودرو ، پیگیری مسائل مربوط به بیمه از جمله این موارد هستند .

حتی هنگام خرید یک خودروی دست دوم به شما کمک میکند از سوابق خودرو مطلع شوید و یا هنگام سرقت خودرو پلیس با استفاده از این کد خودرو را شناسایی میکند .

البته برخی از این سرویس ها در کشور ایران قابل استفاده نیستند .

اما این کد همچنان میتواند برای شما مفید باشد .

هنگام خرید یه خودروی صفر میتوانید از طریق این کد مطلع شوید که آیا کلیه امکانات و آپشن هایی که فروشنده وعده آنها را به شما داده واقعی هستند یا نه .

چه امکاناتی به طور کارخانه ای روی خودروی مورد نظر شما قرار دارد . آیا تقلبی صورت گرفته یا نه .

همچنین سال ساخت ، نوع خوردو ، نوع موتور ، اتاق و .. اطلاعاتی از این دست نیز اطلاعاتی هستند که با ترجمه شماره شناسایی خودرو میتوان از آنها مطلع شد .

 

نرم افزارهای  مرتبط با شماره شناسایی یا VIN

سرویس ها و نرم افزارهایی مانند نرم افزار مایکروکت – Microcat وجود دارند که در حقیقت یک پایگاه داده یا دیتابیس کامل از تمامی خودروهای تولید شده در جهان هستند .این نرم افزارها نقش یک کاتالوگ شماره فنی الکترونیکی را بازی میکنند .

لیست کاملی از این نرم افزارها را میتوانید در صفحه معرفی نرم افزارهای خودرو مشاهده کنید و اگر احساس میکنید به یک یا چند مورد از آنها احتیاج دارید میتوانید مستقیما آنرا روی سایت خودروسافت سفارش دهید .

و اگر به دنبال یک کاتالوگ شماره فنی کامل و حرفه ای هستید که بتوانید به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت از آن استفاده کنید میتوانید به صفحه نرم افزارهای قطعه یابی و کاتالوگ شماره فنی مراجعه کنید .

با استفاده از این نرم افزارها  تعمیرکاران ، فروشندگان قطعات یدکی خودرو و یا حتی صاحبان خودروها میتوانند با وارد کردن شماره شناسایی یا VIN خودرو به تمامی اطلاعات آن خودرو و قطعات آن خودرو دسترسی پیدا کنند.

برخی از این نرم افزارها هم فقط بطور آنلان در دسترس هستند اما فقط نمایندگان رسمی و مجاز تعمیرات و فروش لوازم یدکی خودرو میتوانند از آنها استفاده کنند .

لازم به ذکر است نرم افزارهای آفلاین ارجینال هم تنها قابل ارائه به افراد دارای کد نماینده رسمی ( Dealer Code ) قابل ارائه هستند . و نسخه هایی که بطور شخصی استفاده میشوند معمولا نسخه های قفل شکسته هستند .

 

سایت ها و خدمات آنلاین رایگان مرتبط با شماره شاسی خودرو

همچین سرویس های آنلاین رایگانی وجود دارند که با وارد کردن شماره شاسی خودرو میتوانید به لیست شماره فنی قطعات خودرو دسترسی پیدا کنید و شماره فنی یا پارت نامبر قطعات یدکی خودروی خود را جهت سفارش به فروشندگان بدست آورید .

ممکن است این سرویس های رایگان تمامی جزئیاتی را که نرم افزارها در اختیار شما میگذارند نداشته باشند .این سرویس ها تنها  شماره فنی یا پارت نامبر قطعه در اختیار شما میگذارند و از طریق ارائه این سرویس سعی میکنند شما را ترقیب کنند تا قطعه مورد نظر خود را نیز از همان سایت خریداری کنید . به هر حال برخی اوقات داشتن همین کد میتواند کار شما را راه بیاندازد !

برخی از این سرویس ها را در صفحه معرفی کاتالوگ های شماره فنی  آنلاین و رایگان خودرو میتوانید پیدا کنید و از آنها استفاده کنید .

 

ترجمه شماره شاسی یا شماره شناسایی خودرو ( VIN )

مشاهده اطلاعات خودرو از طریق شماره شناسایی خودرو یا VIN

شما میتوانید با توجه به ساختار شماره شاسی خودروی خود آنرا ترجمه کنید و اطلاعاتی در مورد خودروی خود بدست آورید .

همچنین میتوانید با مراجعه به صفحه رمز گشایی شماره شناسایی خودرو به صورت آنلاین ، اطلاعات خودروی مورد نظر خودر را از طریق کد شناسایی یا وی آی ان آن بصورت آنلاین بدست آورید .

 

اما اگر علاقه مند هستید کمی اطلاعات در مورد ساختار شما شاسی خودرو بدست آورید و بتوانید خودتان آنرا ترجمه کنید به توضیحات زیر توجه کنید :

vin-00001 شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ vin 00001

 

 • کاراکتر ۱ از سمت چپ مربوط به نام کشور سازنده است .
 • کاراکترهای ۲ و ۳ مربوط به نام کارخانه سازنده خودرو است.
 • کاراکترهای ۴ تا ۸ گویای مشخصاتی چون مدل خودرو، وزن، قدرت پیشرانه، تعداد سیلندرها و… است.
 •  کاراکتر ۹  در واقع یک کد کنترلیست .
 • کاراکتر ۱۰ مربوط به سالی است، که خودرو در آن تولید شده است؛ مثلاً عدد ۸ نشانگر تولید خودرو در سال ۲۰۰۸ است. این کاراکتر بعد از سال ۲۰۱۰ به صورت حروف بیان شده است. بدین صورت که سال ۲۰۱۰ با حرف A و سال ۲۰۱۱ با حرف B و… نمایش داده می‌شود.
 • کاراکتر ۱۱ نشانگر کد کارخانه‌ای است، که خودرو در آن تولید شده است.
 • کاراکتر ۱۲ تا ۱۷ نیز شماره سریال خودرو است، که چهار حرف آخر آن، در تمام خودروها باید به صورت عدد بیان شود.

 

 

از کجا شماره شناسایی خودرو یا VIN را پیدا کنیم ؟

مکان قرارگیری شماره شاسی یا شناسایی خودرو شماره شناسایی خودرو VIN یا شماره شناسایی خودرو ( شماره شاسی ) چیست ؟ VIN location  

 

 

 

 

 

 

معمولا می توانید در سه محل عمده VIN یا شماره شناسایی خودرو را پیدا کنید:

 • چارچوب در کنار راننده
 • در فایروال محفظه موتور
 • زیر شیشه کنار راننده

 

Posted on

OBD چیست ؟ کد خطای اوبیدی چه کاربردی دارد ؟

OBD Code

کد خطای OBD چیست و چه کاربردی دارد ؟

obd_system_components OBD چیست ؟ کد خطای اوبیدی چه کاربردی دارد ؟ obd system components

 

OBD چیست ؟ OBD مخفف OnBoard Diagnostics است یعنی عیب یابی آنبورد (!) , مفهوم اون به زبان ساده اینکه مدار ECU به خودرو و تمامی اتصالات لازم وصل باشه و در عین حال بتونیم اونرو عیب یابی کنیم. از دید تعمیرکارها و تکنسینهای نسبتا مطلع , OBD اسم یک نوع کانکتوره که روی برخی ماشینها قرار گرفته و با استفاده از چندتا از پینهای اون عیب یابی انجام می شه. ولی موضوع پیچیده تر از این حرفهاست : ECU : مخفف عبارات Electronic Control Unit یا به روایت دیگر Engine Control Unit است. این واحد یک مدار کاردرست میکروکنترولریه که جزء لاینفک هر خودروی انژکتوری ( حتی پیکان انژکتوری مسافرکشهای خودمون !) به حساب میاد. البته مدل باستانی اون رو می تونین روی تراکتورها و ماشینهای سنگین دیزلی قدیمی ببینین که بصورت مکانیکی میزان پاشش انزکتور ها را با توجه به دورموتور تنظیم میکنه که دراصطلاح عموم “پمپ انژکتور” گفته می شد و جالب اینکه هنوز هم صنف “تعمیرکار پمپ انژکتور” یکی از شغلهای پردرآمده که کارشون هم فقط تعمیر این پمهاست. ولی ECU خیلی گسترده تر از این حرفهاست و تمامی رفتارهای موتور را برعهده دارد. یکی از وظایف ECU اینه که درصورت درخواست “عیب یاب” و یه قول تعمیرکارها “دیاگ” , اطلاعات لازم را به خارج از ECU ارسال کند. این داده ها با توجه به دستورات مختلفی که از دیاگ به ECU ارسال می شود , آماده شده و در جواب برگردانده می شود. البته باید دقت داشت که ECU فقط منحصر به موتور نیست و بسته به مدرن بودن خودرو می تونه برای هرکدوم از بخشهای خودرو هم جداگانه طراحی بشه, مثل : گیربکس اتوماتیک, ایربگ, سیستم تعلیق (!) و … درنگاه اول , مخصوصا برای کسانی که اطلاعات خوب میکروکنترولری دارند , طراحی ECU میتونه نسبتا ساده بنظر بیاد ولی اینکار مستلزم اطلاعات دقیق و عمیق از کارکرد موتور , دینامیک حاکم بر آن, مدلهای کنترلی , الکترونیک , تسلط بر اصول نرم افزارهای بلادرنگ و از همه مهمتر داشتن یک تیم منسجم طراحی است و به همین دلیل شرکتهای معدودی در دنیا ECU طراحی می کنند.http://www.eca.ir

امروزه کنترل موتور خودروها به جهت افزایش توان و کاهش مصرف سوخت – آلودگی، توســـط یک برد الکترونیکی هوشمند با تعدادی حسگر و محرک انجام می گیرد. این سیستـــــــــم به سبب پیچیدگی های خاص خود، مجهز به بخشعیب یاب روی برد بوده که عیب یابی خودکار سیستم را بعهده دارد.  عیب یاب روی بـــرد می تواند با کامپیوتر ارتباطبرقرار کرده و گزارش دهد. نرم افزار عیب یاب با قابلیت نمایش عیوب، پارامتــــــرها ( دور موتور، دمای آب و…) وتست محــــرک های موتـــــور، از تمام خودروهای انژکتوری ساخت ایران و خارجی پشتیبانی  کرده و قابلیت ارتقأ برایپشتیبانی تمامی خودروهای داخل کشور و خارجی  را دارد .

توجه داشته باشید که :
۱- همه خودرو ها از استاندارد obdii استفاده نمیکنند . بعضی ها  Preobiiو obdi و eddl و …
۲- در خود استاندارد obdii انواع روش ارتباط موجوده مثل : l ine- iso -k line و …
۳- در حالت استاندارد شما فقط میتونید اطلاعات پایه هر ecu رو بخونید و برای هر خودرویی نرم افزار هم خودرو لازمه
و …


لیست کامل کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II

اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید که بتوانید کدهای OBD  را در تلفن همراه خود ترجمه کنید و راهنمای تعمیراتی مرتبط با آن را نیز دریافت کنید میتوانید اپلیکیشن AutoCodes را روی تلفن همراه اندرویدی خود نصب کنید .

دریافت اپلیکیشن رایگان AutoCodes

Posted on

لیست کامل ترجمه فارسی کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II

OBD-II ٍErrors

لیست کامل کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II

کد خطای OBD چیست ؟

لیست کدهای خطای موتور و گیربکس در استاندارد OBD-II