مایکروکت هیوندای Microcat Hyundai

آموزش استفاده از نرم افزار Microcat ( میکروکتمایکروکت ) – نسخه معمولی – اینترفیس قدیمی

 


برای راهنمای مایکروکت V6 اینجا کلیک کنید


 

توجه داشته باشید این راهنما تقریبا برای تمامی نرم افزارهای مایکروکت نسخه های معمولی – اینترفیس قدیمی – یا غیر V6 قابل استفاده است .

نرم افزارهای مایکروکت هیوندای و مایکروکت کیا  کاملا از لحاظ ساختار و کارکرد مشابه به یکدیگر می باشند و تمامی گزینه ها یکسان است .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد برنامه مایکروکت kia و برنامه مایکروکت Hyundai میتوانید روی لینک های سمت چپ کلیک کرده و همچنین نرم افزارهای فوق را سفارش داده و در منزل یا محل کار خود دریافت کرده و از نصب رایگان نرم افزارها نیز بهره مند شوید  .

 

میتوانید ابتدا ویدئوی زیر که توسط خودروسافت تهیه شده را مشاهده کنید که در آن به طور کامل به معرفی اجزای کلیدی برنامه مایکروکت پرداخته شده .

همانطور که در ویدئوی زیر نمایش داده میشود ، ابتدا پس از ورود به نرم افزار میکروکت ( Microcat ) کاتالوگ خودروها را مشاهده میکنیم . و همچنین از طریق منوی کاتالوگ ( Cataloge ) دسترسی کامل به انواع خودروهای تولید شده از شرکت مورد نظر اعم ازز سواری و یا ون ها را داریم .

پس از پیدا کردن خودروی مورد نظر با کلیک روی عکس آن وارد چارت قطعات خودروی مورد نظر شده و با انتخاب دسته اصلی قطعه مورد نظر مانند قطعات داخلی موتور یا گیربوکس وارد مجموعه اصلی قطعه مورد نظر شده و طبق ویدئو مشاهده میکنید که به راحتی از روی عکس و نام قطعه مورد نظر را پیدا کرده و انتخاب میکنیم.

کد قطعه یا پارت نامبر هر قطعه بالای آن نمایش داده میشود و میتوان با دوبار کلیک کردن روی نام یا کد قطعه آن را به لیست سفارش اضافه کرد.

همچنین در صفحه اول یا همان کاتالوگ با وارد کردن کد VIN خودرو ( که هر خودرویی منحصرا دارای کد VIN مختص به خود میباشد ) میتوان خودروی مورد نظر را پیدا کرد و وارد چارت قطعات آن شد . همچنین با وارد کردن کد VIN یا شماره شناسایی خودرو اطلاعاتی نظیر سال تولید خودرو ، محل تولید آن ، نوع و قدرت موتور و اطلاعات مفید دیگری در نرم افزار مایکروکت نمایش داده میشود .

لینک ویدئوی آموزش کار با نرم افزار مایکروکت در یوتیوب

ورود به نرم افزار – Microcat

برای ورود به نرم افزار آیکون روبرو را در صفحه دستکتاپ خود اجرا کنید آیکون مایکروکت

 

پس از باز شدن نرم افزار مایکروکت اگر با صحنه زیر روبرو شدید و زبان برنامه بهم ریخته بود طبق بخش شماره ۱ تصویر از قسمت بالا و سمت چپ منوی سوم را باز کرده که در تصویر با رنگ قرمز مشخص شده و گزینه اول را بزنید تا زبان برنامه طبق قسمت شماره ۲ تصویر زیر به زبان انگلیسی تغییر کند . ( این تغییر زبان به دلیل فعالسازی برنامه اتفاق میفتد و در برخی موارد باید همیشه در ابتدای ورود به برنامه زبان را به انگلیسی تغییر دهید )

سپس گزینه استارت را طبق بخش شماره ۲ تصویر که با رنگ قرمز مشخص شده کلیک کنید .

مطالب مرتبط >>  انواع تسمه در خودروهای داخلی

 

تغییر زبان نرم افزار مایکروکت

بعد از کلیک بر روی گزینه Start از شما یوزر و پسورد خواسته میشود . معمولا یوزر و پسورد نرم افزاری که خودروسافت  برای شما نصب کرده باشد هر دو عدد ۱ هستند . بعد از واردکردن عدد ۱ در هردو قسمت یوزر و پسورد روی گزینه Log On کلیک کنید تا وارد برنامه شوید .
Microcat LogOn

انتخاب خودرو – Microcat

بعد از وارد کردن یوزر و پسورد به صفحه زیر وارد میشوید که در تصویر زیر طبق شماره هایی که در تصویر میبینید بخش های اصلی در این صفحه به تریتیب توضیح داده شده اند .

 

مایکروکت - انتخاب خودرو

1 –  طبق تصویر بالا در قسمت شماره ۱ با باز کردن منوی کاتالوگ میتوانید از دسته بندی های مختلفی که وجود دارد خودروی مورد نظر خود را پیدا کرده و انتخاب کنید .

در این دسته بندی گزینه های زیر وجود دارد :

  • passenger – ماشین های سواری و سبک
  • R / V – ماشین های ون ، شاسی بلند
  • Commercial – ماشین های تجاری مانند مینی بوس ها ، اتوبوس ها و کامیونت ها
  • Special – ماشین ها خاص که در هیچ کدام از دسته بندی بالا وجود ندارند

۲ – در قسمت شماره ۲ میتوانید با وارد کردن شماره شاسی ( شماره شناسایی یا وین نامبر ( VIN ) ) که همانطور که در تصویر با رنگ آبی مشخص شده کدی ۱۷ رقمیست خودروی مورد نظر را در نرم افزار لود کنید و وارد کاتالوگ شماره فنی آن بشوید . ( میتوانید جهت سرعت در کار ۸ رقم آخر این کد ۱۷ رقمی را وارد کنید و نرم افزار آن را برای شما شناسایی خواهد کرد )

 

۳ – در قسمت شماره ۳ طبق تصویر میتوانید با انتخاب سال و مدل خودروی مورد نظر سپس نوع خودرو و بعد منطقه خودرو ، خودروی مورد نظر را فیلتر کرده و از بین تصاویری خودروهایی که در تصویر میبینید ، خودروی مورد نظر را انتخاب کنید .

اطلاعات خودرو – Vehicle Information – Microcat

بعد از انتخاب خودروی مورد نظر با تصویر زیر مواجه خواهید شد .

 

اطلاعات خودرو در نرم افزار مایکروکت

 

در تصویر بالا خودرو با وارد کردن شماره شاسی انتخاب شده . در نظر داشته باشید زمانی که خودرویی با شماره شاسی ( شماره شناسایی یا VIN ( انتخاب میشود اطلاعاتی بیشتری مانند کد آپشن ها ( Option Codes  ) که در تصویر زیر در بخش شماره ۳ مشاهده میکنید نمایش داده میشود . این اطلاعات تنها با وارد کردن شماره شاسی قابل نمایش است .

به ترتیب شماره به توضیح بخش های این صفحه میپردازیم :

۱ – نام و سال ساخته شدن خودرو – Vehicle Details – در این تصویر خودروی مورد نظر خودرو IX35 بوده که در رده ساخت سال ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۳ قرار دارد .

۲ – اطلاعات اصلی و تخصصی – Major Attributes – در این قسمت اطلاعات نظیر نوع بدنه ، حجم موتور ، جزئیات رنگ نمایش داده میشود . 

۳ – اطلاعات عمومی – General –  در بخش شماره ۳ اطلاعات کلی خودرو نظیر تاریخ ساخت ، سال مدل ، کشور سفارش دهنده ، شماره موتور و … نمایش داده میشوند . به عنوان مثال طبق تصویر خودروی شناسایی شده سفارش کشور لبنان است .  

۴ – کد آپشن ها – Option Codes – در بخش شماره ۴ کدهای آپشن خودروی مورد نظر نمایش داده میشوند . این بخش کمک زیادی میکند تا متوجه شویم خودروی مورد نظر با چه امکانات و آپشن هایی وارد کشور شده . در برخی موارد بعضی وارد کنندگان خودرو آپشن های دروغی معرفی میکنند یا برخی آپشن ها را حذف میکنند .

۵ – Load – در قسمت شماره ۵ با کلیک برو روی کلید Load که با خط قرمز در تصویر مشخص شده ، کاتالوگ لوازم یدکی خودروی مورد نظر باز شده که در مرحله بعد به شرح آن میپردازیم . 

بخش کاتالوگ شماره فنی قطعات – مایکروکت

کاتالوگ شماره فنی هیوندای

 

مطالب مرتبط >>  انواع گیربکس و بررسی نحوه عملکرد آنها

۱- در این بخش دسته بندی قطعات خودرو را مشاهده میکنید . دسته قطعات موتور ، بدنه ، برقی و … . با کلیک بر روی هر بخش به دسته مورد نظر هدایت میشوید .  

۲- گزینه Vehicle Index از منوی Navigation شما را به صفحه ابتدایی برنامه یعنی کاتالوگ خودروها میبرد .

۳-  گزینه Graphic از منوی Navigation شما از صفحات داخلی به همین صفحه فعلی هدایت میکند . 

۴- این دکمه عملکرد مشابه به گزینه شماره ۳ دارد . 

۵- این کلید اطلاعات خودروی فعلی را مجددا نمایش میدهد . 

بخش داخلی کاتالوگ شماره فنی – مایکروکت

مایکروکت - بخش داخلی کاتالوگ شماره فنی۱ – جستجوی شماره شاسی ( شماره شناسایی یا وین نامبر – VIN )

۲ – PNC – پی ان سی یا شناسه قطعه یک کد ۵ یا ۶ رقمیست که طبق تصویر میتوانید در قسمت جستجوی PNC آنرا به جای نام قطعه جستجو کرده و قطعه مورد نظر را پیدا کنید . این جستجو فقط در خودروی فعلی که وارد کاتالوگ آن شده ایم انجام میشود .

۳ – DESC ( Description ) – عنوان قطعه – این قسمت نام و توضیحات قطعه را نمایش میدهد که طبق تصویر در جایی که فلش نمایش داده شده میتوانید قطعه را بر اساس نام آن جستجو کنید .

۴ – پارت نامبر – Part Number – شماره فنی – این عدد ۱۰ رقمی شماره فنی یا پارت نامبر قطعه میباشد که در بخشی که با فلش نمایش داده شده میتوانید آنرا در خودروی فعلی جستجو کنید .

۵ – قسمت شماره ۵ بازه تاریخ تولید قطعه مورد نظر را نمایش می دهد .

جستجوی پی ان سی – PNC – Microcat

کد PNC یه عدد ۵ یا ۶ رقمیست که در واقع به عنوان شناسه قطعه مورد استفاده قرار میگیرید . به عنوان مثال اگر شما به دنبال قطعه چراغ  جلوی خودروی هیوندای  میگردید میتوانید بدون وارد شدن به کاتالوگ و پیدا کردن آن قطعه از روی نقشه ، تنها کد پی ان سی آنرا جستجو کرده و قطعه مورد نظر را بیابید .

 

نکته: در نسخه های قبل از سال ۲۰۱۶ در نرم افزار مایکروکت هیوندای اگر قطعه ای دارای کد PNC شش رقمی بود و شما ۵ رقم آنرا یا ۵ رقم ابتدای شماره فنی آنرا جستجو میکردید نرم افزار قطعه مورد نظر را پیدا میکرد اما در نسخه ۲۰۱۶ تا این تاریخ که این مقاله نوشته میشود برای پیدا کردن قطعاتی که PNC آنها ۶ رقمیست حتما باید ۶ رقم آن در هنگام جستجو به طور کامل وارد شود ، وگرنه هیچ گزینه ای یافت نمیشود . قطعاتی که پی ان سی آنها ۵ رقم باشد به طور معمول با وارد کردن ۵ رقم آن جستجو میشوند . 

قطعاتی که PNC آنها را ندارید و یا قبلا با جستجوی ۵ رقم آن جستجو میکردید و اکنون این امکان را ندارید را میتوانید پی ان سی قطعه مورد نظر را با یک بار وارد شدن به کاتالوگ و پیدا کردن قطعه مورد نظر یادداشت کرده و در دفعات بعدی از آن استفاده کنید . 

 

به عنوان مثال  با وارد کردن شماره پی ان سی ۵۴۶۲۳A  تصویر زیر در بخش پایین نرم افزار مایکروکت نمایش داده خواهد شد :

جستجوی پی ان سی

که با دو بار کلیک کردن بر روی گزینه ای که در پایین نمایش داده شده مانند تصویر زیر قطعه مورد نظر نمایش داده شده و دور آن با خط سبز رنگ مشخص میشود .

 

جستجوی PNC

تهیه لیست سفارش – Order List – Microcat

میتوانید در برنامه Microcat  از شماره فنی قطعات مختلف یک لیست سفارش تهیه کرده و آنرا چاپ کنید .

لیست سفارش مایکروکت به شکل زیر میباشد :

 

لیست سفارش قطعات در نرم افزار مایکروکت

برای این کار کافیست که رو هر قطعه از داخل کاتالوگ دوبار کلیک کرده یا کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Order1 یا Order Many را انتخاب کنید . با انتخاب گزینه Order Many میتوانید تعداد بیشتری از یک عدد را به لیست سفارش خود اضافه کنید .

 

افزودن به لیست سفارش

 

برای مشاهده لیست سفارش خود طبق تصویر زیر گزینه WorkBench را از منوی Order انتخاب کنید :

photo_2016-07-27_02-40-19

در صفحه سفارش ها ، لیست سفارش خود را مشاهده خواهید کرد و میتوانید طبق گزینه هایی که در تصویر توضیح داده شده ، لیست را ویرایش کنید و در نهایت یک پرینت از آن تهیه کنید :

 

لیست سفارش شماره فنی مایکروکت

 

برای حذف کل لیست سفارشی که تهیه کرده اید میتوانید طبق تصویر زیر عمل کنید :

photo_2016-07-27_02-40-31

[su_posts id=”6763″ posts_per_page=”1″]

برای راهنمای مایکروکت V6 اینجا کلیک کنید