مقالات تخصصی خودرومقالات عمومی خودرو

دسته بندی قطعات خودرو

آشنایی با طبقه بندی و بخش های مختلف خودرو

قطعات خودرو را به طور کلی میتوان به دسته های زیر تقسیم کرد :

برقی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 06داخلی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 05بدنه قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 04شاسی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 03سیستم انتقال خودرو قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 02قطعات موتور قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو Untitled 1 01

 

شاسی خودرو

شاسی عبارت است از اسکلت بندی یک وسیله نقلیه که بتواند سایر قطعات خودرو از جمله موتور، جعبه دنده و … را بر روی خود نگه دارد. در خودروهای سواری، شاسی با بدنه بطور یکپارچه ساخته می شود در خودروهای تجاری خصوصا وانت بارها شاسی از بدنه خودرو مستقل است.

شاسی خودرو قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 1
شاسی خودرو
شاسی خودرو قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 2
شاسی خودرو

بدنه خودرو

بدنه خودرو محفظه ای است که بر روی شاسی نصب می شود و در برگیرنده سرنشینان و بخش های مختلف خودرو می باشد. شکل بدنه خودروها از جمله مواردی است که موجب دسته بندی آنها می گردد. در شکل های زیر دسته بندی خودروهای سواری از لحاظ شکل بدنه نشان داده شده است. به خودروهایی که حداکثر گنجایش نه نفر را دشته باشند خودروی سواری اطلاق می گردد.

بدنه خودرو قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 3
بدنه خودرو

 

 

سیستم مولد قدرت

سیستم مولد قدرت خودرو یا موتور دستگاهی است که انرژی حرارتی حاصل از سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل نموده و موجب به حرکت در آمدن خودرو می شود. در واقع موتور به عنوان قلب تپنده خودرو می باشد و خود از قطعات ثابت و متحرک زیادی تشکیل شده است.

سیستم مولد قدرت قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 7
سیستم مولد قدرت

سیستم انتقال قدرت

وظیفه سیستم انتقال قدرت، انتقال توان تولیدی موتور خودرو به چرخ های محرک می باشد. اجزای سیستم انتقال قدرت خودرو عبارتند از: جعبه دنده، کلاچ، میل گاردان خودروهای محرک عقب یا چهار چرخ محرک، دیفرانسیل، پلوس و چرخ های محرک.

از لحاظ سیستم انتقال قدرت، می توان خودروهای سواری را به سه دسته محرک جلو، محرک عقب و چهار چرخ محرک تقسیم نمود. اگر توان موتور به چرخ های جلو خودرو منتقل گردد به آن خودروی جلو محرک گفته می شود اگر توان موتور به چرخ های عقب خودرو منتقل شود، به آن خودروی عقب محرک گفته می شود. و اگر توان موتور هم به چرخ های جلو و هم به چرخ های عقب انتقال یابد، به آن خودروی چهارچرخ محرک اطلاق می گردد

سیستم انتقال قدرت خودرو محرک عقب

سیستم انتقال قدرت خودرو محرک عقب قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 8
سیستم انتقال قدرت خودرو محرک عقب

 

سیستم انتقال قدرت در خودرو جلو محرک اکثر خودروهای سواری امروزی

سیستم انتقال قدرت در خودرو جلو محرک اکثر خودروهای سواری امروزی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 10
سیستم انتقال قدرت در خودرو جلو محرک اکثر خودروهای سواری امروزی

 

سیستم انتقال قدرت خودرو چهارچرخ محرک

سیستم انتقال قدرت خودرو چهارچرخ محرک قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 9
سیستم انتقال قدرت خودرو چهارچرخ محرک

 

سیستم تعلیق

وظیفه سیستم تعلیق یا فنربندی چرخها، جلوگیری از انتقال ضربات وارده از جاده به اتاق و سرنشینان خودرو و هدایت وکنترل مناسب خودرو طی حرکت در مسیرهای مختلف است. اجزای سیستم تعلیق عبارتند از: فنرها،کمک فنرها و انواع اکسل.

سیستم تعلیق قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 11
سیستم تعلیق

 

سیستم فرمان

وظیفه سیستم فرمان، هدایت و کنترل خودرو در مسیر دلخواه راننده می باشد. به همین خاطر سیستم فرمان در ایمنی خودرو نقش بسیار مهمی دارد. سیستم فرمان از بخش های غربیلک فرمان، ستون فرمان، جعبه فرمان، مکانیزم و اهرم بندی فرمان تشکیل شده است.

سیستم فرمان قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 12
سیستم فرمان

 

سیستم ترمز

سیستم ترمز برای کاهش سرعت، متوقف نمودن و حفظ وضعیت سکون خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.این سیستم با تبدیل انرِی جنبشی خودروی در حال حرکت به گرما از طریق نیروی اصطکاکی که در ترمز چرخ های در حال گردش خودرو تولید می شود، باعث کاهش سرعت خودرو یا توقف کامل آن می گردد.

سیستم ترمز قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 13
سیستم ترمز

 

سیستم الکتریکی و الکترونیکی

وظیفه سیستم الکتریکی و الکترونیکی، تامین انرژی الکتریکی و راه اندازی تجهیزات برقی خودرو می باشد. با توجه به گستردگی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در خودروهای امروزی این سیستم از اهمیت ویژهای برخوردار است، برخی از اجزای سیستم عبارتند از: باتری، استارتر، آلترناتور یا دینام مداراهای روشنایی، مدارجرقه، مدار برف پاک کن و…………..

سیستم الکتریکی و الکترونیکی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 14
سیستم الکتریکی و الکترونیکی

 

سیستم ایمنی

وظیفه سیستم ایمنی حفط جان سرنشینان خودرو می باشد. به طور کلی سیستم های ایمنی در خودرو به دو دسته تقسیم می شود. سیستم های ایمنی فعال که از بروز تصادف جلوگیری می کنند مانند سیستم ترمز ضد قفل ABS و سیستم کنترل پایداری  ESP  سیستم های ایمنی غیر فعال که پس از بروز تصادف وارد عمل می شوند و از آسیب دیدن بیش از حد راننده و سرنشینان جلوگیری می کنند. مانند کیسه هوا و کمربند ایمنی.

سیستم ایمنی قطعات خودرو دسته بندی قطعات خودرو khodro 15
سیستم ایمنی

 

برچسب ها

میلاد جعفری

مهندس نرم افزار . علاقه مند به سئو ، تولید و مدیریت محتوای کاربردی و متمرکز ، خالق برند "سیبک"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Brands:
بستن
بستن