مازراتی ، شاه پارس خودرویی که 60 ساله شد

 مازراتی این ماه شصت ساله شدن یکی از مهم‌ترین مدل‌ هایش را در صفحه رسمی اینستاگرامش اعلام کرد و تولید این خودرو را  که به سفارش محمدرضا پهلوی ، شاه سابق ایران ساخته شد جشن گرفت . 

خودروی افسانه ای مازراتی ۵۰۰۰ جی تی یا مازراتی شاه ایران یکی از خاص ترین خودروهای ساخته شده تا به حال است . این خودرو به سفارش شاه ایران ساخته شد .

در اواخر دهه پنجاه میلادی ،‌ مازراتی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کرد ، یک کوپه اسپرت به نام ۳۵۰۰ جی‌تی به بازار عرضه کرد . این ماشین نه تنها کارخانه ایتالیایی را از تعطیلی نجات داد ، بلکه با به چالش کشیدن ماشین‌های اسپرت مشهور زمان خود ، نظیر فراری ۲۵۰ جی‌تی ، نظر ثروتمندان و کلکسیونرهای جهان را به مازراتی جلب کرد .

شاه سابق ایران اواخر سال ۱۹۵۸ مدل جدید مازراتی را سوار شد و آن را پسندید . او اما از کارخانه خواست به جای موتور شش سیلندر، ماشین او را با موتور قوی‌تر هشت سیلندر بسازد .

مازراتی برای این کار ناگزیر شد طراحی ماشین را کاملا تغییر دهد و در نتیجه ماشین جدیدی ساخته شد که کارخانه آن را ۵۰۰۰ جی‌تی نامید.

مازراتی جی تی 5000

حجم موتور این خودرو ۴۹۵۳ سی سی و حداکثر قدرت آن ۳۲۵ اسب بخار بود . از آنجاییکه این خودرو توسط پادشاه عربستان و اشراف نیز خریداری شد به آن لقب خودروی مناسب پادشاهان دادند . خودروی سفارشی شاه ویژگی دیگری هم داشت و آن استفاده از قطعات طلا در داخل خودرو بود . در مجموع ۳۳ دستگاه از این خودرو ساخته و فروخته شد.

مطالب مرتبط >>  نکات ایمنی برای پیشگیری از سرقت خودرو در نوروز


اتاق مازراتی ۵۰۰۰ جی‌تی با همکاری کارخانه کاروزریا تورینگ ساخته شد و در نوامبر سال ۱۹۵۹ با نام ” شاه پارس ” در نمایشگاه خودروی تورین رونمایی شد .

از شاه پارس تنها سه دستگاه ساخته شد . مازراتی سال بعد ۵۰۰۰ جی‌تی را با تغییراتی در نمایشگاه ژنو نمایش داد و سفارش‌های بیشتری دریافت کرد .

maserati gt 5000

به جز شاه ایران ، کریم آقا خان ، امام شیعیان اسماعیلی و جیانی آنیلی ، مدیر وقت فیات ، از جمله خریداران مشهور این ماشین بودند . تنها ۳۴ دستگاه از این ماشین با همکاری خودروسازان ایتالیایی نظیر گیا ، پینین‌ فارینا و برتونه ساخته شد .

۵۰۰۰ جی‌تی همچنان یکی از باارزش‌ترین ماشین‌های کلکسیونی جهان است . تابستان امسال یک دستگاه از این ماشین که بیش از پنجاه سال در انبار مانده بود در حراجی موسسه آر ام سادبیز به قیمت ۵۳۳ هزار دلار /6,691,815,000 تومان ( قیمت آنلاین ) فروخته شد .

کاروزریا تورینگ سال گذشته به مناسبت شصت سالگی “شاه پارس” نمونه‌ای مدرن از این ماشین را براساس مازراتی گرن‌توریزمو ساخت .

برچسب ها: