انواع روغن گیربکس

انواع روغن گیربکس اتوماتیک

 

شاید تاکنون برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اتومبیل خود به تعیرگاه یا تعویض روغن مراجعه کرده باشید و پس از مراجعه در انتخاب نوع روغن دچار تردید شده باشید!!؟

????روغن های هیدرولیک موجود در بازار عموما در دو نوع مختلف می باشند:

۱-  روغن با پسوند یا نشان VG

2-  روغن با پسوند یا نشان A.T.F

????روغن هیدرولیک با نشان VG مانند (VG68) برای استفاده در گیربکس اتوماتیک مناسب نیستند و مخصوص جعبه فرمان هیدرولیک و … می باشند

????روغن های A.T.F به منزله روغن های انتقال اتوماتیک از نوع خاصی از روانکارهایی هستند که در صنعت تولید می شوند . تعداد مواد افزودنی این روغن ها، گاه به ۱۵ نوع ماده مختلف می رسد .

????اولین روغن های انتقال قدرت اتوماتیک توسط شرکت جنرال موتور در سال ۱۹۴۹ با نام Type A به بازار عرضه شد . در سال ۱۹۵۹ تغییراتی بر روی Type A صورت گرفت و تولیدات جدید با نام Type A Suffix A در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفت .

????دکسرون یک نام تجاری برای تعین فنی گروه روغن گیربکسها اتوماتیک که توسط شرکت جنرال موتورز ثبت شده است. در واقع نام دکسرون فقط برای روغنهای گیربکس اتوماتیک استفاده میشود. روغن گیربکس اتوماتیک (DEXRON) در سال ۱۹۶۸ معرفی شد.

????در سال ۱۹۷۲ روغن DEXRON II معرفی شد که این روغن نسبت به DEXRON دارای سطح کیفی بالاتری در برابر اصطکاک و فرسایش و حرارت بود . در سال ۱۹۷۵پس از DEXRON II ،نسخه تکامل یافته آن که DEXRON IID و پس از آن DEXRON IIH به بازار آمد.

????شرکت جنرال موتورز در سال ۱۹۹۳ روغن جدید خودرا با نام DEXRON IIIعرضه کرد و در نهایت کمپانی جنرال موتورز روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON VI را در سال ۲۰۰۵ معرفی نمود و آنرا برای خودروهای گیربکس اتوماتیک که از آن پس تولید شدند پیشنهاد شد.

مطالب مرتبط >>  علائم خرابی توربین گیربکس

dexron1

????مقادیر جدول فوق از اطلاعیه فنی شرکت توتال می باشد و ممکن است دارای مغایرت جزئی با دیگر شرکتهای تولید کننده روغن هیدرولیک داشته باشد.

????شرکت FORD, مایعاتی که مشخصات Mercon را داشته باشند, از سال۱۹۸۷ تا به حال پیشنهاد کرده است. تمام جعبه دنده های انتقال که قبل از سال۱۹۸۱ ساخته شده اند, نیاز به روغن از نوع F دارند. Mercon V برای جعبه دنده های مدل سال۱۹۹۶ مورد نیاز است.

????در سال ۱۹۶۰ ،کمپانی FORD برای گیربکس های اتوماتیک تولیدی خود بنام M-2C33-D روغن Type F را تولید کرد . و پس از آن جدیدترین تغییرات بر روی این نوع روغن توسط کمپانی FORD انجام شد و روغن Type F (M-2C33-F) ارایه گردید . آخرین دستاورد FORD در سال ۱۹۷۹ با ارتقاء سطح کیفی Type F با مشخصه M2-C33-G تولید شد . این محصول جدید تا سال ۱۹۸۲ به طور وسیعی در خودروهای اروپایی فورد، گیربکس های اتوماتیک شرکت بورگ وارنر و ژاپن (مزدا) مورد استفاده قرار گرفت .

????در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شرکت فورد، سیال M-2C185A را که ضریب استاتیکی پایینی داشت با نام MERCON تولید کرد و این روغن به شکل تکامل یافته جدید در سال ۱۹۹۳ با مشخصه MERCON V روانه بازار شد.

????شرکت ZF ، یکی دیگر از سازندگان اروپایی گیربکس اتوماتیک وسایل نقلیه سنگین و اتوبوس ها است. روغن هیدرولیک مورد تایید این شرکت باید مشخصه DEXRON IID.DEXRON و DEXRON III را داشته باشند

????شرکت دایملرکرایسلر، فهرستی از روانکارهای مورد تایید خود را تهیه و بصورت ۲۳۶٫X معرفی کرده است . ۲۳۶ یعنی این سیال A.T.F بوده و X مربوط به سری خاصی از ادتیوهاست که توسط شرکت های سازنده ادتیو جهت افزودن به A.T.F بکار گرفته شده است .

مطالب مرتبط >>  معرفی برترین برندهای افترمارکت - Best Aftermarket Companies

ESSO 4HP20 : peaugot 206,207,407 -citroen c4,c5

ATF+4 : Dodge, Jeep, and Chrysler

Mercon V : Ford, Mercury, Lincoln

Mercon LV : Ford(Duratec HE), MAZDA in Europe or Asia

DEXRON IV : GM and pre-2004 Toyota products, some Ford applications

ATF DW-1 : Honda and Acura (except CVT)

SP-III -IV,DX IV : Hyundai, Mitsubishi and Kia (except CVT and dual clutch)

Matic J,S, K, D : Nissan and Subaru

Toyota ATF-WS ,T IV: All 2004 and later Toyota including hybrids

Honda DW ( ZF ) : All Honda Automatic (except CVT)

 

همچنین بخوانید :

انواع گیربکس و بررسی عملکرد آنها

یک دیدگاه برای “انواع روغن گیربکس اتوماتیک | ATF Types”

  1. بادرود و تشکر از اطلاع رسانی مفید تان.
    ایا میتوان در گیربکس اتوماتیک به جای استفاده از روغن گیربکس اتوماتیک با سطح کیفیsp3از همان روغن با سطح کیفی بالاتر یاsp4استفاده کرد؟؟؟ممنون

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.